Miłośnicy fantasy

Magiczne przyciąganie fantastyki

Fantastyka ma coś w sobie, co przyciąga jej fanów, jakiś czas temu portal lubimyczytać.pl zorganizowała konkurs, w którym zapytał czytelników za co kochają fantastykę, często pojawiającymi się odpowiedziami była „ucieczka od rzeczywistości”, „barwny świat pełen magii”, „wyraziste postacie” i „niczym nieograniczona fantazja”. Trudno się nie zgodzić z każdym z tych twierdzeń – fantastyka ma bowiem to wszystko w sobie, ma też jeszcze więcej…

Fantastyka jako alegoria współczesnego świata

Uważny czytelnik fantastyki, który interesuje się otaczającym go światem, w książkach z tego gatunku może odnaleźć wiele odwołań do aktualnej sytuacji politycznej, komentarzy autora do stosunków społecznych i aktualnych problemów świata. Fantastyka niesie ze sobą drugie dno, by je odczytać trzeba wykraczać poza magiczną fabułę i odnajdywać lustro jakim bywają książki fantastyczne. Jedni pisarze swoje komentarze pokazują wyraźnie jak Piekara w Przenajświętszej Rzeczpospolitej czy znany ze swych poglądów Philipiuk, który zwykł często ujawniać je w swoich książkach. Są jednak i pisarze, którzy w bardziej zawoalowany sposób opowiadają o swojej rzeczywistości jak Grzędowicz, Tolkien czy S.C Lewis.

Fantastyka to literatura zakorzeniona w tradycji

To kolejny powód, dla którego warto doceniać ten dział literatury. Jest ona bardzo mocno osadzona w historii, tradycji, wierzeniach i mitach danego narodu. Dlatego też tak bardzo różni się literatura fantastyczna anglojęzyczna pełna smoków, elfów i rycerze od słowiańskiej gdzie odnajdziecie rusałki, strzygi, wąpierza, topielicę. Inny świat znaleźć można w książkach Dlaczenko czy Sapkowskiego, a zupełnie inny w twórczości Norton czy Philipa K. Dicka.

Fantastyka czy Fantasy?

Na koniec kilka słów wyjaśnienia, nie bez powodu w tym artykule cały czas pada słowo fantastyka zamiast fantasy. Pod pojęciem fantastyka kryje się bowiem zarówno fantasy, science fiction jak i wszystkie te książki, które zawierają elementy dwóch poprzednich gatunków. Choć w rzecz samej głównym przedmiotem analizy było właśnie fantasy.