Andre Norton

źródło: ksiazkopedia.wikia.com

Andre Norton oraz jej twórczość była tym co nas – redakcję – połączyło, najpierw jako fanów jej fanpage na Facebooku, później członków klubu miłośników jej twórczości, a w końcu redakcję portalu poświęconego aktualnościom dotyczącym fantastyki, dlatego na łamach portalu FanKultura nie może zabraknąć przedstawienia sylwetki najlepszej (to subiektywna opinia) pisarki fantasy w historii.

Andre Norton to pseudonim literacki Alice Mary Norton, który z czasem stał się jej oficjalnym imieniem i nazwiskiem, pisała również pod pseudonimami: Andrew North i Allan West. Urodziła się 17 lutego 1912 r. w Cleveland, zmarła 17 marca 2005 r. w Murfreesboro. Jest jedną z najbardziej znanych pisarek fantasy na świecie. Jako pierwsza kobieta w historii została uhonorowana nagrodą Gandalfa dla Wielkiego Mistrza, której laureatami byli między innymi Tolkien, czy Poul Anderson. Była również pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Wielkiego Mistrza imienia Damona Knighta.

Swoją pierwszą książkę napisała będąc jeszcze uczennicą liceum pod kierunkiem swojej nauczycielki literatury. Następnie rozpoczęła studia na wydziale historii Flora Stone Mather College of Western Reserve University, jednak z braku środków finansowych porzuciła je i rozpoczęła wieczorową naukę literatury i dziennikarstwa w Cleveland College. 1932 r. zatrudniła się jako bibliotekarka i zawód ten wykonywała przez 18 kolejnych lat. Jej pierwsza powieść ukazała się w 1934 r. był to The Prince Commands. W początkowym okresie swoją twórczość adresowała do dzieci, jednak cykl Świat Czarownic przyniósł jej sławę i pozwolił odnaleźć się w gatunku, którego została mistrzem – w fantasy.

SERIA ŚWIAT CZAROWNIC

Estcarp

Świat Czarownic

Świat Czarownic w pułapce

Troje przeciw Światu Czarownic

Czarodziej ze Świata Czarownic

Czarodziejka ze Świata Czarownic

Czarodziejskie miecze

Strzeż się sokoła

Brama Kota

Pieśń Ciary

The Dukes Ballad

High Hallack

Korona z jelenich rogów

Kryształowy Gryf

Gryf w chwale

Klątwa Zarsthora

Rok Jednorożca

Gniazdo gryfa

Silver May Tarnish

Lampart

Tkaczka pieśni

The Turning

The Turning I: Storms of Victory, wydany w Polsce jako Port Umarłych Statków i Morska Twierdza

The Turning II: Flight of Vengeance, wydany w Polsce jako Wygnanka i Pakt Sokolników

The Turning III: On Wings of Magic, wydany w Polsce w dwóch tomach: Na skrzydłach magii oraz Sokola magia

Klucz Keplianów

Magiczny kamień

The Warding of the Witch World, wydany w Polsce w dwóch tomach: Na straży Świata Czarownic oraz Zamknięcie bram

Zbiory opowiadań

Czary Świata Czarownic

Mądrość Świata Czarownic

Czworo ze świata czarownic

Opowieści ze Świata Czarownic

Opowieści ze Świata Czarownic 2

Tales of the Witch World 3 w Polsce wydany w dwóch tomach: Opowieści ze Świata Czarownic 3 oraz Opowieści ze Świata Czarownic 4

Świat magii czarownic

Pozostałe opowiadania

Ully the piper

Were-Wrath

The way wind